StartBlogSkąd czerpiemy wiedzę o psach i kotach?

 

BLOG

 

Skąd czerpiemy wiedzę o psach i kotach?

Praca ze zwierzętami to duża odpowiedzialność. Wymaga zaangażowania nie tylko w kontakcie z podopiecznymi i ich właścicielmi, ale także w rozwój umiejętności pozwalających na sprawną, bezpieczną i bezstresową opiekę nad psami i kotami.

W większości zawodów podtrzymywanie wiedzy, poszerzanie umiejętności i śledzenie na bieżąco nowinek z branży pozwala na coraz lepsze wykonywania swoich obowiązków. Nie inaczej jest w pracy opiekuna zwierząt. Petsitter musi zauważyć i wiedzieć jak zareagować na zmiany wskazujące na gorsze samopoczucie podopiecznego, przewidzieć jak zwierzę zachowa się w danej sytuacji, odczytać co pies czy kot komunikuje. Musi rozumieć jak zwierzę postrzega zachowanie człowieka, żeby swoją postawą nie straszyć tych wrażliwych, albo nie prowokować pobudliwych.

Aby wiedzieć to wszystko ciągle się uczymy. Korzystamy z całego szeregu możliwości, aby wiedzieć coraz więcej i dzięki temu zajmować się podopiecznymi coraz lepiej. Kochamy zwierzęta, otaczamy je troską, przywiązujemy się do nich i każde traktujemy jak własne. A dzięki zdobywanej wiedzy rozumiemy ich potrzeby i zachowania.

Skąd czerpiemy wiedzę o psach i kotach?

1. Seminaria to najczęściej jedno lub dwudniowe spotkania z polskimi lub zagranicznymi specjalistami zajmującymi się różnymi dziedzinami związanymi z psami i kotami. Często są to naukowcy badający np. zachowania zwierząt, którzy na seminariach dzielą się najnowszym odkryciami. Takie spotkania są zawsze arcyciekawe i w wielu przypadkach są dla nas jedyną okazją do wysłuchania prelegenta przylatującego do Polski ze Skadnynawii, Wielkiej Brytanii, USA czy Węgier.

Niektóre z seminariów na których byliśmy to:
Energia i motywacja u psów - Anders Hallgren (Szwecja)
Społeczne uczenie się psów - Claudia Fugazza (Włochy)
Zachowanie i procesy poznawcze psów w świetle najnowszych badań - stan wiedzy na początku XXI wieku. prof. Clive Wynne (USA)
Tworzenie więzi społecznych u kotów ich dobrostan - prof. Patrick Bateson (Wielka Brytania)
Problemy w hodowlach psów i ich konsekwencje w świetle ich dobrostanu - prof. Patrick Bateson (Wielka Brytania)
Seminarium felinologiczne (Polska)
Sympozjum Mechanizmy zachowań zwierząt oraz możliwości ich modelowania (Polska)
Seminarium sędziowskie Rally Obedience

2. Szkoły średnie, policealne i wyższe oferują różnorodne możliwości poszerzania wiedzy o zwierzętach. Na uczelniach wyższych można podjąć studia pierwszego i drugiego stopnia a także odbyć studia podyplomowe. Osoby intersujące się zachowaniem zwierząt mogą studiować np. Behawiorystykę w Lublinie na Uniwersytecie Przyrodniczym, czy ukończyć Studium Psychologii Zwierząt w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Zachowania się Zwierząt i Ludzi. Dla tych których interesuje zdrowie zwierząt dostępne są wydziały medycyny weterynaryjnej i technika weterynaryjne. A my mamy dyplomy ukończenia następujących kierunków związany ze zwierzętami:

Nauki o Zwierzętach
Psychologia Stosowana Zwierząt
Technik weterynarii `

3. Kursy pozwalają na zdobycie dość szerokiej wiedzy w określonym zakresie, a część z nich umożlwia rozpoczęcie samodzielnej pracy ze zwierzętami. Kursy dostępne w naszym kraju kształcą na takich kierunkach jak terapia z udziałem zwierząt (dogoterapia, felinoterapia, hipoterapia), fizjoterapia zwierząt, behawiorystyka, zoopsychologia, szkolenie psów (kursy instruktorskie) czy pierwsza pomoc dla zwierząt. Możliwości jest wiele, a my skorzystaliśmy m.in. z poniższych:

Kurs dogoterapii

Kurs instruktoski szkolenia psów
Kurs behawiorsytyczny
Kurs pierwszej pomocy dla psów i kotów

4. Warsztaty to z kolei praktyczne szkolenia, w których zwykle bierze się udział ze swoim własnym zwierzęciem. Można się na nich nauczyć np. masażu relaksacyjnego dla psów, pogłębić znajomość psiej lub kociej komunikacji albo popracować nad jedną z dziedzin psich sportów. My braliśmy udział m.in w warsztatch:

- tropieniowych
- obediencowych
- masażu relaksacyjnego dla psów GaSa

5. Publikacje obejmują artykuły, opracowania naukowe i książki. Dla nas szczególnie cenne są publikacje atykułów naukowych, z których wiele zamieszczanych jest w Internecie. Dzięki temu mają do nich dostęp nie tylko osoby z hermetycznego grona naukowców, ale wszyscy zainteresowani nowościami dotyczącymi psów i kotów. Badania publikowane są po angielsku, więc przebrnięcie przez nie bez znajomości języka będzie skomplikowane.

6. Wolontariat czyli nieodpłatna, charytatywna praca ze zwierzętami również jest dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia. Pracowaliśmy do tej pory w ramach wolontariatu m.in. w fundacji dogoterapeutycznej, w schroniskach dla bezdomnych zwierząt jako opiekunowie i trenerzy, a w ramach programu "Fajny pies, ale bezdomny" prowadziliśmy szkolenia dla wolontariuszy schronisk dla psów i kotów m.in.: z komunikacji psów, budowania relacji ze zwierzętami, ich potrzeb, podstaw szkolenia i dobrostanu.

7. Praca z własnymi zwierzętami
Obserwowanie i szkolenie swojego własnego zwierzaka, rozwijanie relacji, wprowadzanie modyfikacji do dotychczasowego postępowania, poszukiwanie nowych sposobów na komunikację i motywację to rzeczy nie do przecenienia i zawsze stanowią wartościową bazę do pracy ze zwierzętami naszych klientów.

Rynek usług dla zwierząt towarzyszących jest ogromny i ciągle się powiększa, również możliwości zdobywania wiedzy o zwierzętach jest całe mnóstwo. Każdy znajdzie coś dla siebie, zaczynajac od wymagających i ksztownych studiów, przez seminaria, kursy i publikacje, po pracę jako wolontarius lub z własnym zwierzakiem. Do czego serdecznie zachęcamy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Anti-spam: complete the task