StartBlogBliźnięta jednojajowe u psów?

 

BLOG

 

Bliźnięta jednojajowe u psów?

W zeszłym roku pierwszy raz udowodniono, że u psów tak jak u ludzi, rodzą się bliźniaki jednojajowe. Do tej pory wśród zwierząt, potwierdzono narodziny identycznego genetycznie rodzeństwa m.in. u koni, świń, krów, a wśród bardziej egzotycznych zwierząt, np. u pancerników.

U psów do odkrycia doszło, gdy problematyczny poród u 4 letniej suczki wilczarza irlandzkiego rozwiązano za pomocą cesarskiego cięcia. W czasie zabiegu lekarz weterynarii zauważył, że dwa szczenięta dzielą jedno łożysko, co nasunęło podejrzenia że mogą być bliźniętami jednojajowymi.

Gdy szczeniaki miały 2 tygodnie pobrano od nich próbki krwi i wysłano do badań genetycznych. Nieco później wykonano jeszcze jeden test, w którym materiałem do badań był wymaz z policzków. Oba badania potwierdziły, że maluchy są genetycznie identyczne.

U ludzi nardziny bliźniąt jednojajowych przypadają statystycznie raz na 330 ciąż. Trudno oszacować jak ta częstotliwość wygląda u psów, ponieważ jest to gatunek, u którego zwykle rodzi się kilka młodych i z reguły każde z nich powstaje z odrębnej komórki jajowej, połączonj z innym plemnikiem. W takim przypadku szczenięta różnią się genami, a co za tym idzie wyglądem. W przypadku młodych wilczarzy, okazało się, że dwa szczeniętami z urodzonej dziesiątki powstały z podziału jednej komórki jajowej zapłodnionej jednym plemnikiem, co oznacza że mają dokładnie takie same geny, a ich wygląd jest niemal identyczny.

Próba oceny czy szczenięta są identycznymi bliźniętami jednojajowymi tylko na podstawie wyglądu zewnętrznego, nie da nigdy jasnej odpowiedzi. Szczególnie w przypadku ras, u których kolor umaszczenia, albo rozmieszczenie różnych kolorów sierści jest zawsze takie samo. Psy w takim rasach wyglądają tak podobnie do siebie, że mogą sprawiać wrażenie identycznych, także genetycznie, podczas gdy w rzeczywistości nie są. Dla właścicieli psiego rodzeństwa, którzy chcieliby wiedzieć czy ich podopieczny ma bliźniaka jednojajowego, pozostają badania genetyczne.

Źródło (badania i zdjęcie): onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/rda.12746/abstract

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Anti-spam: complete the task